Gniazda elektryczne - jak je dzielimy i które wybrać
Gniazda i gniazdka elektryczne - jak je dzielimy i które wybrać

Do czego służą gniazda elektryczne

Gniazdo elektryczne jest kluczowym elementem każdej instalacji elektrycznej. Warto wiedzieć, że można wyszczególnić kilka typów gniazd w zależności od zastosowania. W większości możemy spotkać gniazda pojedyncze, jednak są modele podwójne lub potrójne.

Gniazda elektryczne są to specjalne zainstalowane części do podłączenia odbiorników i zasilania. Elektryczne gniazdka często uważane są za element dekoracyjny dla pokoju lub domu.

W zależności od producenta, gniazdko elektryczne różni się głównie materiałami, wzorami, kolorami, różnymi wielkościami, itp.

W naszym sklepie mamy ponad 1000 rożnych typów gniazdek. Dowiedz się, co należy uwzględnić przy zakupie.

Gniazda elektryczne - instalacyjne, multimedialne, systemu 45x45, teleinformatyczne, antenowe, głośnikowe, blatowe.

Który rodzaj do czego służy? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu?

A więc zacznijmy od początku...

  • gniazda instalacyjne - standardowe gniazdko elektryczne występujące w instalacji elektrycznej każdego budynku. To do niego wpinamy wszystkie nasze sprzęty poczynając od ładowarki telefonu, a na lodówce kończąc. Możemy wyszczególnić 2 rodzaje: Hermetyczne (m.in. bryzgoszczelne) czyli odporne na wilgoć (nadające się do montażu w łazience z IP44 lub na zewnątrz na elewacji ale posiadające klasę odporności najlepiej IP65 lub IP67) oraz te z uziemieniem lub bez uziemienia (tutaj chodzi o potocznie nazywany 'bolec' zabezpieczający nasze urządzenia i sprzęt przed przypadkowym spięciem).

NILOE Gniazdo elektryczne pojedyncze z/u 16 A 250 V z przesłonami białe 764527

  • Gniazda multimedialne - w tej grupie znajdziesz wszystkie gniazda służące do podłączenia innego sprzętu - ładowarki USB, gniazda HDMI, gniazda głośnikowe, komputerowe, RJ45 itd

  • gniazda systemu 45x45 - popularny standaryzowany system gniazd używanych w przemyśle (tzw. budowlane) - np do montażu w rozdzielnicach budowlanych (tablicowe), w kanałach instalacyjnych, do przedłużacza zwijanego itd itp

  • Gniazda teleinformatyczne - tutaj znajdziemy wszelkiego rodzaju gniazda komputerowe pojedyncze i podwójne, RJ45, telefoniczne pojedyncze i podwójne, RJ11, STP, UTP,

  • Gniazdo antenowe - jak sama nazwa mówi służą do podłączenia anteny TV. Znajdziesz tutaj gniazdo antenowe RTV, SAT, TV oraz RTV-SAT, TV-SAT

  • Gniazda głośnikowe - tutaj również nazwa nam mówi o tym, że są to gniazda go podłączenia głośników. Do ich typów zaliczamy między innymi gniazdo CG oraz CGN

  • Gniazda blatowe - są to elementy elektryczne do montażu w blacie i są chowane w blat. Idealnie nadają się do zainstalowania do blatów kuchennych czy w biurku (tzw. biurkowe)

  • Gniazda zdalnie sterowane - tutaj możemy znaleźć produkty sterowane na pilota lub na wifi. Czasem są to na prawdę przydatne dostępne akcesoria, które potrafią ułatwić nam życie.

  • Gniazdka elektryczne siłowe (tzw. trójfazowe) - służące do zasilenia urządzeń trójfazowych.

     

Jakie wybrać dobre gniazdka elektryczne?

Dobre czyli markowe z długoletnim doświadczeniem produkcyjnym. Musimy pamiętać, że na rynku jest wielu producentów oferujących swoje produkty. Musimy być świadomi, że produkt taniej firmy nie wytrzyma testu czasu, a gdy dojdzie do uszkodzenia to może okazać się że nasz model już dawno nie jest produkowany więc nie możemy go wymienić na taki sam typ.

Producenci

Tutaj możemy z czystym sumieniem polecić różnych producentów gniazdek elektrycznych takich jak Legrand, Hager (Berker), Karlik, Schneider Electric, Ospel, Kontakt Simon. Te marki oferują porządne produkty, które posłużą nam na lata i zapewnią odpowiedni stopień ochrony.

Musimy pamiętać, że bardzo duża liczba modeli oferowana jest oddzielnie jako gniazdo i oddzielnie jako ramka (pojedyncza, podwójna, potrójna, poczwórna lub pięciokrotna) i te elementy kupujemy osobno. Posiada to swoje zalety - możesz skonfigurować dowolnie produkt - np. białe gniazdo z czarną ramą i odwrotnie. Pokaż tutaj swoją kreatywność bez względu na ograniczenia i szukaj kolorów odpowiednich do twojego wnętrza.

Natynkowe czy podtynkowe?

Dodatkowo musimy zdecydować czy potrzebujemy gniazda podtynkowe (montowane w puszcze instalacyjnej w ścianie) czy może natynkowe instalowane na wierzchu tynku bez wkuwania się w ścianę lub słup.

Kolory

Do wyboru mamy modele posiadające różny kolor np. gniazdko elektryczne białe, czarne, szare, antracyt, grafit, brązowe, ecru lub metalowe, szklane, drewniane, retro czy vintage. Niektóre style wykonania są na prawdę eleganckie i ekskluzywne. Dodatkowe informacje znajdziesz w karcie informacyjnej danego producenta.

Warto poszukać odpowiednie forum i sprawdzić ranking najlepszych produktów. Dzięki temu wybierzesz gniazdka elektryczne, które najbardziej spełnią twoje oczekiwania.

Gniazdko elektryczne możemy instalować do ogrodu, do garażu, do piwnicy czy do altany. Ważne aby wybrać odpowiedni model dodatkowo odporny na warunki występujące w danym miejscu.

Ile kosztuje gniazdko do prądu?

Tutaj nie ma konkretnej odpowiedzi. Możemy kupić kompletne podstawowe gniazdka elektryczne za kilkanaście złotych, ale na rynku są też modele ze szklaną lub metalową ramą, których cena sięga ponad sto złotych za sztukę. Wszystko zależy od zasobności portfela. Jednak za dobrej jakości gniazdo z ramką musimy liczyć około dwadzieścia złotych w zwyż. Popularne modele dostępne są od kilkunastu złotych - sprawdź ich cenę w ofercie sklepu Dozi.pl

Jak podłączyć przewody do gniazdka elektrycznego?

Zazwyczaj producent gniazdek zaznacza w którym miejscu jaki kabel podłączyć.

Jeśli w puszcze mamy 3 przewody wtedy zapewne mamy do czynienia z systemem TN-S

I tutaj przychodzi nam pomoc legenda:

  • L - przewód fazowy (jeśli do przewodu przystawimy próbówkę i lampka się zapali, to właśnie ten przewód)

  • N - przewód neutralnych - zazwyczaj koloru niebieskiego - nie ma na nim zasilania

  • PE - przewód ochronny (zazwyczaj podłączany do bolca uziemiającego). Zazwyczaj powinien mieć barwę żółto/zieloną

 Białe angielskie gniazdo elektryczne natynkowe

Czy wszystkie kraje na świecie mają takie same gniazda elektryczne?

Zdecydowanie NIE. Zazwyczaj każdy kraj ma swój typ gniazd, jednak wtyczki bardzo często pasują na nich nawzajem. Jednak przed daleką podróżą warto sprawdzić na forum jaki typ gniazdka elektryczne występuje w takich krajach jak Austria, Belgia, Cypr, Albania, Australia, Ameryka, Gruzja, Francja, Finlandia, Grecja, Dominikana, Holandia, UK, Hiszpania, Turcja, Włochy, Egipt czy Meksyk i czy nie musimy zaopatrzyć się w specjalny adapter lub przejściówkę podróżną do gniazda.

 

W kolejnych artykułach postaramy się opisać kategorie włączniki światła czyli kontakty elektryczne.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt sklep@dozi.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl