Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Zarówno domofony (oraz ich rozbudowana wersja - wideodomofony), jak i dzwonki do drzwi dają sygnał dźwiękowy informujący osoby wewnątrz o tym, że ktoś oczekuje na wejście lub kontakt.
Wybór odpowiedniego urządzenia będzie skupiony wokół kilku najistotniejszych czynników, które warto dobrać względem własnych potrzeb.
Bezprzewodowy dzwonek sieciowy Bulik II Pro Zestaw DRS-995h SUN10000433
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Bramofon jednoabonentowy żeliwny antracyt DR-2PN
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Bramofon z kamerą kolor z regulacją kąta widzenia COMMAX DRC-4CANs
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
COMMAX Komplet dwóch unifonów z interkomem DP-LA01M + DP-LA01S DP-LA01
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
COMMAX Unifon słuchawkowy 2 przyciski 230V biały DP-2HPR
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
COMMAX Zestaw domofonowy jednoabonentowy unifon zasilanie 230V DP-2HPR/DR-2GN
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek 16 melodii 8-230V srebrny DNU-912/N-SRB SUN10000088
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy 100m 3xAA 6898-105 P5712
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny CLASSIC II Typ: ST-911 SUN10000486
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny JAZZ ST-260 SUN10000448
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny SOUL zasięg 80m ST-380 SUN10000389
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny TECHNO zasięg 100m ST-251 SUN10000385
Dostępność: stan powyżej 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny VIBRO zasięg 100m ST-229/N SUN10000392
Dostępność: dostępne w ilości do 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Dzwonek bezprzewodowy bateryjny ZUMBA 80dB 36 dźwięków zasięg 150 metrów czarny ST-390 SUN10000422
Dostępność: stan powyżej 10 szt
Wysyłka w: 24 godziny
Domofony
W przypadku domofonów mamy do wyboru szeroką gamę dostępnych opcji, które zależne są od naszych indywidualnych preferencji, rodzaju budynku, w którym ma zostać zamontowane urządzenie (np. w domach jednorodzinnych) oraz budżetu, jakim dysponujemy w kwestii zakupu danego urządzenia. Poniżej przedstawiamy kilka elementów, które z pewnością pozwolą dobrze dopasować odpowiedni rodzaj sprzętu.
Rodzaj domofonu
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów domofonów. Można je spotkać pod różnymi nazwami, a mnogość ich funkcji rośnie wraz z ceną, jaką musimy zapłacić, za dany typ urządzenia. Poniżej przedstawiono trzy podstawowe kategorie domofonów zróżnicowane pod kątem zastosowania, funkcji oraz wyglądu.
Domofon analogowy
Urządzenie popularne w blokach starszej daty, gdzie domofon ma jedynie funkcję komunikacyjną oraz umożliwiającą zwolnienia blokady w drzwiach. Awaryjnie drzwi można otworzyć za pomocą klucza. Jest to najtańsza z dostępnych opcji popularnie nazywana domofon dwużyłowy.
Domofon cyfrowy
Zamiast zdefiniowanych guzików wskazujących lokal, z którym chcemy się skomunikować mamy (zwykle) niewielki wyświetlacz i klawiaturę, na której możemy wybrać konkretny numer przypisany na przykład do mieszkania.
Domofon cyfrowy należy do nowszej generacji urządzeń, które umożliwiają uzyskanie dostępu do drzwi na dodatkowe sposoby. Poza możliwością otworzenia drzwi kluczem lub skomunikowania się z osobą znajdującą się wewnątrz budynku, jak to było w przypadku poprzednich, mamy do dyspozycji również specjalny kod, który możemy wpisać na wcześniej wspomnianej klawiaturze. Niektóre z modeli mogą mieć również czytnik kart magnetycznych lub plastikowych pastylek (często służących jako brelok do kluczy), które sprawują funkcję bezdotykowego klucza.
Wideodomofon
Wykorzystywany jako alternatywa dla domofonu cyfrowego, której funkcjonalność została wzbogacona o kamerę wideo. Stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy przed otwarciem drzwi lub bramki chcemy zweryfikować tożsamość osoby, która nas odwiedziła. Kamera przekazuje obraz na żywo, więc wraz z połączeniem głosowym odbieramy również materiał wideo z aktualnym obrazem rejestrowanym po drugiej stronie urządzenia.
Warto wspomnieć o tym, że niektóre, zwykle droższe modele, potrafią rejestrować obraz z określonego przedziału czasowego. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy podczas naszej nieobecności po okolicy nie kręcił się nikt podejrzany, nie przegapiliśmy kuriera, lub czy nie odwiedzali nas znajomi. Najnowsze modele wideodomofonów posiadają łączność przez WiFi, dzięki czemu jeśli nie ma nikogo w domu, a ktoś zadzwoni domofonem przy furtce, dostajemy odrazu powiadomienie na telefon, że ktoś próbował nas odwiedzić. W niektórych modelach wideodomofonów z wifi, telefon może służyć nam jako odbiornik domofonu do rozmowy z osobą po drugiej stronie..
Funkcjonalność
Wszystko zależy od tego gdzie ma być zainstalowany domofon i jakie funkcje ma spełniać. Jeśli chcemy mieć jedynie podstawowe funkcje - warto wybrać domofony analogowe. Cyfrowe modele spełnią się idealnie w miejskich blokach, gdzie pozwolą na sprawną obsługę mieszkańców poszczególnych klatek. Wersje z dodatkowym wideo z pewnością pozwolą zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo mieszkańcom bloków jednorodzinnych, lub na osiedlach blokowych o wyższym standardzie.
Dzwonki do drzwi
Niewielkie urządzenia, które z pewnością znajdą zastosowanie w domu, biurze oraz każdym innym budynku, gdzie ważna jest możliwość sygnalizacji przybicia odwiedzających osób. Pukanie do drzwi, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w wielopoziomowym budynku może nie być wystarczająco głośnym sygnałem. Zwłaszcza jeśli nie siedzimy w całkowitej ciszy.
W tym krótkim wpisie postaramy się pokazać najważniejsze funkcje tego typu urządzeń i wskazać, czym się kierować przy wyborze idealnego modelu zgodnego z własnymi preferencjami.
Sygnał dzwonka
Może występować w formie tradycyjnej, gdzie po naciśnięciu dzwonka do drzwi, moduł wewnętrzny będzie przypominał nam odgłos budzika lub metalowego dzwonka. Ponadto na rynku można znaleźć bardziej nowoczesne urządzenia, które po aktywacji dzwonka odegrają konkretną melodię. Niektóre modele pozwalają nawet na użycie własnej, indywidualnie wybranej i spersonalizowanej melodii.
Oczywiście, każdy producent będzie posiadał swoje własne zestawy dźwięków, które warto sprawdzić przed zakupem, zwłaszcza jeśli jest to dla nas kluczowy aspekt przy wyborze.
Regulacja głośności
Ta opcja nie będzie dostępna w każdym modeli, jednakże jeśli dzwonek ją posiada, to z pewnością ułatwi ona jego dostosowanie do parametrów i potrzeb konkretnego lokalu. Z jednej strony pozwoli nam to uniknąć przeoczenia sygnału dźwiękowego, kiedy znajdujemy się daleko od źródła. Z drugiej - jeśli ustawienie głośności będzie zbyt duże, to każde użycie dzwonka może wywoływać nieprzyjemne i gwałtowne uczucie przestraszenia.
Przewodowy, lub bezprzewodowy
Każde z rozwiązań będzie posiadało swoje mocne i słabe strony. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który z systemów będzie lepszy - wszystko zależy od sytuacji. Poniżej przedstawiamy argumenty przemawiające zarówno za, jak i przeciw omawianym rozwiązaniom. Ostateczny wybór zależny jest od indywidualnych preferencji użytkownika.
Przewodowe
Jeśli jesteśmy w trakcie remontu, lub będziemy dopiero wykańczać mieszkanie, to problem z ukryciem przewodów nie będzie aż tak ważny. Jednakże, wybierając to rozwiązanie warto pamiętać o konieczności odpowiedniego zabezpieczenia przewodów, ponieważ już sama ich obecność może powodować zwarcia, a niewłaściwie podłączenie (jeśli robimy to samodzielnie, a nie mamy doświadczenia) może skutkować uszkodzeniem urządzenia.
Trzeba pamiętać, że maksymalną odległość montażu dzwonka warunkują nam kable do domofonu, co niewątpliwie może być sporym ograniczeniem. Jednocześnie ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, bardzo długa żywotność zestawów oraz bezawaryjna praca
Bezprzewodowe
Dzwonki bezprzewodowe są odpowiedzią na problemy z okablowaniem występujące w przypadku modeli przewodowych. Brak problemu z montażem, spory dystans pomiędzy dzwonkiem, a stacją i nie trzeba zastanawiać się nad ukrywaniem przewodów - to największe atuty dzwonków bezprzewodowych.
Jednakże w tym wariancie pojawia się niewielki problem z zasilaniem. Trzeba pamiętać o zamontowaniu odpowiednich baterii, a najlepiej również posiadać zapasowy komplet, w razie gdyby rozładowały się w najmniej oczekiwanym momencie. Należy także pamiętać, że producent podając maksymalny zasięg zestawu, przyjmuje go w otwartej przestrzeni. Gdy montujemy jeden z elementów w środku budynku, zasięg drastycznie spada.
Sposób montażu
Dzwonki na zewnątrz zwykle montuje się na jeden z dwóch sposobów:
- mocowanie na taśmę,
- mocowanie na kołki.
Wybór konkretnego sposobu jest zależny od aktualnych możliwości ingerencji w ściany mieszkania i częściowo uzależniony od typu wybranego urządzenia i kasety zewnętrznej.
W przypadku odbiornika znajdującego się wewnątrz lokalu należy brać pod uwagę również aspekt wizualny. Jeśli posiadamy model, który spełnia również funkcję dekoracyjną - możemy go wyeksponować jako element ozdobny wykonany np. ze stopu aluminium. Jeśli jednak uznamy, że urządzenie ma spełniać jedynie funkcję dźwiękową i informacyjną - możemy ukryć je w mało widocznym miejscu. Istotne jest jedynie to, by miejsce w którym zamieścimy urządzenie nie zagłuszało wysyłanego komunikatu.