Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Listwa zasilająca

Co to jest listwa zasilająca i jak działa?

Listwa zasilająca mówiąc prościej jest to przedłużacz /rozdzielacz/ z kilkoma gniazdami. Występuje ona praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Najważniejsza różnica między listwą przeciwprzepięciową jest taka, że nie posiada ona zabezpieczenia ale opcjonalnie posiada włącznik. Listwa przepięciowa posiada wewnętrzne zabezpieczenie (zazwyczaj z bezpiecznikiem) przed przepięciem sieci elektrycznej (skoki napięcia) i chroniąca podpięte pod nią urządzenia. Listwa przeciwprzepięciowa używana jest zazwyczaj do komputera, do telewizora (np. z warystorem), do drukarki, do sprzętu audio. Inna jej nazywa to listwa filtrująca.

Główne cechy na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze listew zasilających to liczba gniazd, długość przewodu, maksymalny prąd impulsu, opcjonalny wyłącznik.

Listwa zasilająca z wyłącznikiem - potocznie nazywana przedłużaczem

Bardzo często listwa elektryczna przeciwprzepięciowa jest z wyłącznikami, bezpiecznikami oraz z gniazdami USB np. z USB C.

Najbardziej popularni producenci listew antyprzepięciowych to Armac z5, Apc essential, Elgotech, Ever spin usb, Ever standard, Eurobatt, Esperanza, Enerr, Taga, Harmony, Furutech, Gigawat, Hama, Hi end, Hilark, Hugo, Pro-ject, Lestar, Liza, Lanberg, Maclean, Nous, Brennenstuhl, Orno, Oehlbach, Philips, brennenstuhl super-solid-line, Powercube, Reinston, simon, stanley, schuko, silvercrest, supra, taga np. harmony, tracer, Xiaomi, cube, cyberpower, GTV, GTU, Furutech, Acar f5.

Listwa antyprzepięciowa z wyłącznikiem i bezpiecznikiem

Aby wybrać odpowiednią dla siebie listwę poszukaj test, ranking lub forum gdzie użytkownicy wyrażają swoje opinie.

Listwa antyprzepięciowa w większości przypadków posiada bezpiecznik, który także możesz kupić bezpieczniki na naszej stronie.

 

Listwa zasilająca - która jest najlepsza? Jaką wybrać?

Bardzo ciężko jest odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od modelu lub rodzaju listwy jaką potrzebujemy.

Listwy zasilające możemy podzielić ze względu na zastosowanie lub mocowanie: na biurko, do przykręcenia pod biurko (biurkowa), podblatowa, mocowana do biurka (przykręcana do biurka), mocowana w blacie (wpuszczana w blat lub chowana w blat) tzw. wysuwana, przykręcana do blatu (nablatowa), warsztatowa, ogrodowa, kuchenna, komputerowa, do hifi, leżąca luzem, stojąca, pionowa, naścienna, narożna, gumowa, flex.

Listwa zasilająca oszczędzająca energię będzie idealnym wyborem dla oszczędnych - one są warte uwagi.

Występują także listwy antyprzepięciowe zabezpieczone przed wilgocią, kurzem i brudem tzw. hermetyczna lub wodoszczelna. Posiadają różny stopień zabezpieczenia gwarantując użytkownikowi bezpieczeństwo – np. IP44, IP54, IP65, IP66, IP67.

Ze względu na kształt możemy wyróżnić: kwadratowa, modułowa, kątowa, kostka, narożna, płaska wtyczka, slim, 4 gniazda, 5 gniazd, 6 gniazd, 7 gniazd, 8 gniazd.

Listwy zasilająca może być także ozdobna – kolorowa, różowa, czerwona, biała, czarna.

 

Listwa przeciwprzepięciowa - jaki bezpiecznik? Jakie jest maksymalne obciążenie?

Należy pamiętać, że jeśli twoja listwa zasilająca iskrzy, trzeszczy a do tego jeszcze wywala korki w domu, może to oznaczać jej uszkodzenie i niezbędną wymianę. Jeśli listwa zasilająca nie działa, nie zawsze to oznacza że jest uszkodzona – być może konieczna jest wymiana bezpiecznika. Listwa przeciwprzepięciowa musi chronić nasz sprzęt przed nagłymi spadkami oraz skokami napięcia.

Każdy producent podaje wartość bezpiecznika jaki należy zamontować i nie należy go zmieniać na inny (np. mocniejszy). Często listwa antyprzepięciowa zabezpieczona jest bezpiecznikiem 10A jednak przed wymianą należy sprawdzić w swojej listwie jaki dokładnie potrzebujemy. Podłączenie listwy zasilającej z mocniejszym bezpiecznikiem niż przewiduje to producent, może skutkować uszkodzeniem sprzętu, czyli zniszczeniem urządzeń takich jak np. komputery.

 

Jak wyglądają listwy zasilające? Jak je podłączyć?

Listwa zasilająca posiada kabel (długość kabla jest różna – 1m, 2m, 3m, 5m, 10m) zakończony wtyczką. Na drugim końcu kabla znajduje się listwa z gniazdami. Często listwa wyposażona jest w wyłącznik lub nawet posiada osobne włączniki dla każdego gniazda osobno. Istnieje także listwa sterowana pilotem.

Listwa z zabezpieczeniem to listwa przeciwprzepięciowa. Często występuje listwa antyprzepięciowa filtrująca lub inaczej mówiąc z filtrem przeciwzakłuceniowym. Filtry przeciwzakłóceniowe dodatkowo chronią nasze produkty (elektronikę) i dba aby działały prawidłowo – szczególnie polecana do komputera (tzw. komputerowa). Jest to inteligentna ochrona – bądźmy smart !

 

Listwa zasilająca – jak zrobić?

Możemy także kupić samą listwę zasilającą bez kabla (występują też modele gdzie jest gniazdo bez uziemienia), dzięki czemu możemy do niej zamontować przewód dowolnej długości i koloru.

Jak rozebrać listwę? Od spodu mamy śrubki, które należy odkręcić po czym listwa rozkłada się na dwie części. Krótki kabel możemy bez problemu wymienić na opcję z dłuższym kablem długi np. 5 m.

Maksymalne obciążenie podaje nam producent i nie należy go przekraczać. Inną równie ważną cechą listwy jest czas reakcji. Warto postawić na modele z jak najszybszym czasem reakcji. Warto postawić na modele z uziemieniem - dziś to podstawa wśród zabezpieczeń komputerów.

 

 Jak sprawdzić czy listwa jest antyprzepięciowa?

Najwięcej informacji znajdziesz o swojej listwie na stronie producenta listwy zasilającej i dowiesz się czy dany model jest listwą antyprzepięciową. Jeśli nie możemy znaleźć naszej listwy na stronie producenta warto zwrócić uwagę czy nasza listwa poza opcją wyłącznika (który swoją drogą nie świadczy o tym że listwa jest listwą antyprzepięciową!) posiada jakieś dodatkowe zabezpieczenie typu bezpiecznik. Głównie ten element mówi nam o tym czy listwa posiada kilkustopniowe zabezpieczenie zasilania, dzięki któremu nasz sprzęt będzie bezpieczny.

Listwa antyprzepięciowa - wygląd

Porównania różnych listew znajdziesz na różnych forach lub w rankingach internetowych.

Nie kupuj listwy zasilające w sieciówkach typu Allegro, Castorama, Obi, Biedronka, Ceneo, Euro rtv agd, Ikea, Jula, Kaufland, Komputronik, Lidl, Leroy merlin, Media Expert, Media markt, Neonet, Obi, x-kom – sprawdź dostępne produkty w ofercie naszej strony i chroń większość swoich sprzętów przed przepięciami oraz ciesz się produktami wysokiej jakości z najkorzystniejszych cenach!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Kontakt sklep@dozi.pl
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl