
Kategorie
Producent
-
ALLOCACOC (2)
-
ARMAC (8)
-
AS-SCHWABE (4)
-
BRENNENSTUHL (55)
-
ELCAN (24)
-
ELEKTRO-PLAST OPATÓWEK (2)
-
ELGOTECH (68)
-
ELS (16)
-
EMOS (68)
-
GOOBAY (1)
-
GTV (18)
-
HSK DATA (24)
-
JONEX (48)
-
KEL (49)
-
LEGRAND (8)
-
LIBOX (19)
-
NATEC (4)
-
ORNO POLSKA (13)
-
PCE (23)
-
PLAST-ROL (30)
-
SCHNEIDER ELECTRIC (17)
-
SEZ (1)
-
TIMEX-ELEKTRO (6)
-
ZAMEL (1)
















Przedłużacze i listwy zasilające
Czym jest przedłużacz?
Przedłużacz (tzw. rozdzielacz) służy nam do odsunięcia punkty poboru energii od źródła zasilania oraz w zależności od modelu daje możliwość rozdzielenia danego źródła energii na kilka gniazd zasilających.
Czym różni się przedłużacz od listwy zasilającej?
Zasadniczą różnicą jest to, że listwa zasilająca posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe które ochroni nasze urządzenie w razie awarii sieci elektroenergetycznej. Szczególnie polecana jest listwa zasilająca przy zasilaniu urządzeń elektronicznych typu komputer, telewizor itp. Przedłużacz z reguły nie posiada takiego zabezpieczenia lub posiada tylko prosty bezpiecznik.
Potocznie na listwę zasilającą mówi się przedłużacz listwowy, przedłużacz przeciwprzepięciowy lub przedłużacz antyprzepięciowy.
Listwa zasilająca antyprzepięciowa zazwyczaj jest z wyłącznikiem oraz coraz częściej posiada gniazdo usb służące do ładowania telefonu lub tableta.
Jak możemy podzielić przedłużacze?
Przedłużacze możemy podzielić na różne rodzaje ze względu na zastosowanie, kształt, kolor, długość, rodzaj magazynowania.
Dzieląc przedłużacz elektryczny ze względu na zastosowanie, możemy wyróżnić: przedłużacz budowlany (np. bębnowy lub ręcznie zwijany), przedłużacz kuchenny (do zasilenia urządzeń elektrycznych kuchni – np. zmywarki), przedłużacz komputerowy (do komputera), przedłużacz blatowy /meblowy/ (wysuwany - chowany w blat np. do biura lub wpuszczany w meble kuchenne), przedłużacz biurkowy, przedłużacz do lampek choinkowych, przedłużacz ogrodowy (np. do kosiarki), przedłużacz budowlany, przedłużacz do zasilania elektroniki np. słuchawek z mikrofonem.
Ze względu na rodzaj zwijania możemy podzielić na zwijany ręcznie (przewód wisi luzem) lub bębnowy. Oczywiście ten drugi jest wygodniejszy w użytkowaniu oraz przechowywaniu.
Przedłużacz elektryczny możemy podzielić na ten z uziemieniem oraz bez uziemienia. W wersji bez uziemienia często występuje płaska wtyczka. Jeśli mamy wybór to polecamy ten pierwszy czyli z uziemieniem, ponieważ dają nam większe bezpieczeństwo podczas użytkowania elektronarzędzi. Cena obu nie różni się znacząco. Przejrzyj opinie w oferowanych przez nas przedłużaczach.
Przedłużacz elektryczny bębnowy warsztatowy, budowlany czy wzmocniony wojskowy często posiada przewód w gumie (tzw. gumowy) dzięki czemu jest elastyczny, a izolacja nie pęka od oddziaływania promieni UV.
Możemy wyróżnić przedłużacz elektryczny bębnowy długości 10m, 25m, 30m, 40m, 50m.
Zaletą przedłużacza na bębnie jest to, ze jest łatwo zwijany (zdarza się model samozwijający), a często jest z wyłącznikiem oraz z bezpiecznikiem, które stanowią ochronę użytkownika oraz elektronarzędzi.
Standardowe przekroje przewodów w przedłużaczach to 3x1mm2, 3x1,5mm2 oraz 3x2,5mm2.
Oczywiście możemy wyróżnić także przedłużacz pięciożyłowy /5 żyłowy/ czyli trójfazowy /3 fazowy/ (tzw. siłowy) 16A oraz 32A. Najbardziej popularny jest siłowy 50m
W naszej ofercie możemy też znaleźć przedłużacz hermetyczny o stopniu zabezpieczenia IP44 oraz IP68, który spokojnie możemy zastosować na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem jest stojący słupek ogrodowy – sprawdź tutaj
Ze względu na kolor, w naszym sklepie dozi.pl oferujemy przedłużacze oraz listwy zasilające w barwach: biały ,czarny, różowy, pomarańczowy, fioletowy, czerwony, brązowy, kolorowy.
Jaki przedłużacz ogrodowy wybrać?
Przedłużacz ogrodowy ze względu na swoje zastosowanie zazwyczaj produkowany jest w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Jest tak, ponieważ musi być widoczny wśród zieleni ogrodu, a więc aby nie został uszkodzony podczas prac ogrodniczych. Zazwyczaj jest on pojedynczy czyli z jedną wtyczką i jednym gniazdem (jednogniazdowy).
Standardowa długość przedłużacza elektrycznego ogrodowego to: 10m, 15m, 20m, 25m, 30m, 40m oraz 50m. Przekrój przewodów to 3x1mm2, 3x1,5mm2 oraz 3x2,5mm2.
Ile watt oraz ile amper jest w stanie przenieść przedłużacz?
Wszystko zależy od przekroju przewodu oraz jego długości. Jeśli przedłużacz na być mocno obciążany, radzimy wybrać mocny i solidny przedłużacz z przewodem 3x2,5mm2. Jeśli ma służyć np. głównie do oświetlenia LED, gdzie pobór prądu jest nieduży, spokojnie wystarczy przewód 3x1mm2
Czy istnieją krótkie przedłużacze?
Tak, głównie do użytku domowego lub biurowego. Taki elektryczny przedłużacz zazwyczaj jest krótki, mały i posiada długość kabla zasilającego 1m, 2m, 3m, 4m, 5m, 7m, 10m, 12m oraz 15m.
Również mają różne kolory takie jak biały, czarny, różowy, pomarańczowy, fioletowy, czerwony, brązowy, kolorowy.
Taki rozgałęziacz zazwyczaj posiada jedno gniazdo (jednogniazdowy), dwa, trzy, cztery oraz pięć. Często występują z wyłącznikiem. Płaski kabel jest rzadko spotykany - głównie występuje przekrój okrągły.
Przedluzacze z wyłącznikiem idealnie sprawdzają się przy do zasilania żelazka lub lampek choinkowych. W naszej ofercie można znaleźć przedłużacz zarówno fajny wąski slim jak i gruby, narożny, na ścianę, kostka, kątowy, rolka oraz retro z zabezpieczeniem.
Jakie firmy produkują przedłużacze elektryczne?
W naszym sklepie oferujemy asortyment takich firm jak: Elcan, Legrand, GTV, Elektroplast, Elgotech, Plast-Rol, KEL, Orno, Fiskars, Makita, Emos, Fakra, Festool, Yato, Action. Sprawdź również nasze oferty na allegro oraz olx.
Powyższe firmy można zapewne kupić jednej z sieci hipermarketów typu obi, castorama, Euro Agd, Ikea, Media Expert, Media Markt, Jula, Jysk, Leroy Merlin, Lidl, Leclerc, Mrówka, RTV Euro Agd jednak u nas stawiamy na różnorodność asortymentu w jak najniższej cenie.

